*שם 
*מייל 
*טלפון 
נושא הפנייה 
הערות 
077-7123303   שלח
דף הבית >>מידע מקצועי >>על אבטחת מידע בעידן המידע
 
 
 
 
על אבטחת מידע בעידן המידע

 

על אבטחת מידע בעידן המידע

מהפכת האינטרנט הביאה איתה שינוי גדול בכל מה שקשור לאופן בו אנחנו יוצרים מידע, צורכים מידע, שומרים מידע ומאחזרים אותו. מצד אחד המידע שלנו זמין בהרבה יותר מקומות והרבה יותר קל ונוח להגיע אליו. מצד שני, כאשר המידע שלנו מפוזר בצורה כל כך רחבה, קשה יותר לשלוט בגישה של אנשים אחרים אל המידע שלנו – ובפרט אנשים שאיננו רוצים שיגיעו את המידע שלנו.

מערכות מידע ואבטחת מידע

הן מקיפות אותנו מכל עבר: מערכות המידע. בכיס לרובנו יש מערכת מידע ניידת (טלפון וטלפון חכם בפרט) – אנחנו משתמשים במערכות המידע בכל מקום ובדרכים רבות ומגוונות, ובצדק. מערכות המידע מאפשרות לנו נוחות שכמותה לא נראתה מעולם בתולדות האנושות. מערכות מידע מאפשרות לנו לעשות הרבה מאוד דברים בצורה קלה ונוחה ולהגיע אל מידע רב בהינף אצבע.

כאמור, כאשר כל כך הרבה מידע שלנו נמצא זמין ברשת, קשה יותר למנוע גישה אל המידע על ידי גורמים שאיננו מעוניינים שיגיעו אל המידע. בולטת במיוחד הדוגמא בקרב עסקים: מחד עסקים רבים מעוניינים כי עובדי העסק יוכלו להשתמש במערכות המידע כדי להציע שירות טוב יותר ללקוחות העסק. מאידך, העסקים אינם מעוניינים כי המתחרים שלהם יוכלו להגיע אל המידע. אבטחת מידע קיימת בדיוק לשם כך. אבטחת מידע היא מדע אשר תכליתו להבטיח כי רק האנשים הרלוונטיים ייחשפו אל המידע הרלוונטי ולא בשום צורה אחרת.

סוגי סיכונים למערכות מידע

ישנם סיכונים רבים למערכות מידע, אשר אבטחת מידע צריכה לתת להם פתרונות: כך למשל, אבטחת מידע צריכה להגן על מערכות המידע של העסק ו/או הבית מפני וירוסים למיניהם: הן כדי למנוע נזק שייגרם על ידי אותם וירוסים, ובפרט כדי למנוע זליגת מידע לגורמים לא רצויים באמצעות וירוס "תולעת", אשר יוצר פרצה באבטחת מערכות המידע שניתן לנצל אותה.

סיכונים אחרים נובעים מחוסר ידע של המשתמש ושימוש לא בטוח במידע. במקרה זה, עיקר הפתרונות של מערכות אבטחת מידע קשורים לכך שהממשק יהיה כזה אשר מונע פרצות ואפשרות של המשתמש לנהוג במידע באופן שאיננו רוצים שיעשה זאת.

התמודדות באמצעות מערכות אבטחת מידע מתקדמות

כדי להתמודד עם האתגרים שמציבות בפניהם מערכות המידע, קמו מערכות אבטחת מידע המורכבות משכבות שונות של אבטחה כדי להבטיח את שלמות המידע שלנו מחד, ולמנוע את זליגת המידע לידי ידיים שאיננו רוצים שיגיע אליהן. אבטחת מידע משתמש באלגוריתמים מתקדמים כדי לאתר הן את זליגת המידע, אולם גם התנהלות לא רגילה של משתמשים, אשר יכולה להעיד על שימוש לרעה במידה שניתן להן. מערכות אבטחת מידע מנטרות את הפעילות של הרשתות השונות בבית ו/או בעסק, ומתריעות כאשר ישנה סכנה או פעילות אשר עלולה לגרום לזליגת מידע בלתי רצויה.

שיטות נפוצות

כדי להבטיח את כל האמור לעיל, קיימים כלים שונים של אבטחת מידע כגון: הזדהות – כל משתמש חייב להזדהות לא רק בכניסה למערכת אלא בעת ביצוע כל פעולה, כך שניתן לדעת מי עשה מה במערכת; מתן הרשאות שונות לאנשים שונים, כדי להגביל את הגישה אל מידע מסוים מפני אנשים מסוימים; והצפנה – כדי להעביר מידע באמצעות רשתות חיצוניות לעסק, קרי רשתות אשר הגישה אליהן אפשרית בעבור הרבה מאוד אנשים. ההצפנה מערבלת את המידע והופכת אותו לבלתי שמיש לחלוטין. בקצה השני של העברת המידע, נמצע אלגוריתם שמאפשר לפענח את המידע המוצפן, וכך אין סכנה כי מישהו יוכל להיחשף למידע, זולת מי שיש להם את המפתחות להצפנה. 

 
 
צור קשר
*שם 
*מייל 
*טלפון 
077-7123303   שלח